Autotallin nosto-oven tiiviste

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja marce
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

marce

Do you feel lucky?
KK Plus pack
Tämä olisi kenties sopinut tuonne threadiin "pienet kysymykset joille ei viitsi tehdä uutta", mutta teinpä nyt kuitenkin.

Eli, alkukesästä tuli muutettua tähän (minulle) uuteen taloon ja nyt olisi autotallin nosto-oveen tarve uusia tiiviste. Tai no se tarve on varmasti ollut pitkään jo olemassa, mutta nyt pitäisi se kuitenkin saada hoidettua kuntoon.

Ovi on vanha ja kuluneen/käytetyn oloinen kaikinpuolin, joten ihan älyttömiä siihen ei kannata satsata. On myös aika ohkaset lamellit, joten lämmöneristävyys ei varmasti ole kovin kaksinen tuolla ovella.

Tälläinen tyyppikilpi löytyy ovesta:

IMG_3004.webp

Ja itse tiiviste näyttää tämmöiseltä:

IMG_3005.webp

IMG_3007.webp

Tuo (muovinen?) pohja johon tiiviste tulee kiinni, taisi olal joko ruuveilla tai pop-niiteillä kiinni tuossa ovilamellissa. Oven leveyttä en ole vielä mitannut, se on aika oleellinen tieto ja täytyy tehdä seuraavaksi :virne:

Mistähän lähtisin metsästelemään tuohon käypäistä tiivistettä?
 
Eikös tuossa mainita tuo IDEAL myös! :)
No silläpä se nyt löytyi, mielestäni tuota jo aiemmin kesällä googlettelin eikä sillon löytynyt mitään järkeviä hittejä. Nyt löytyi heti että ilmeisesti Turner edustaa tuota Idealia nykyisin.

Veivarillakin näyttäisi olevan jotain nosto-oven tiivistettä, olisi vielä halvempi mutta liekköhän ihan kuttaperkkaa?

Tuo ovi ei hirmu leveä ole, niin tuskin kyllä on kallis tuolta Turneriltakaan tilata...
 
"tarvitsee lisäksi yleismallin alaprofiilin"


Eli yleistiiviste on. Sopii vaikka itsetehtyyn kippioveen.

Toki saattaa sopia suoraan Idealiin.
 
"tarvitsee lisäksi yleismallin alaprofiilin"


Eli yleistiiviste on. Sopii vaikka itsetehtyyn kippioveen.

Toki saattaa sopia suoraan Idealiin.
Äkkiseltään näyttää tuo alaprofiili samalta (suurinpiirtein ainakin) kuin mitä tuola sivuilla olevassa kuvassa. No, jos tilaa tuolta tiivisteen, ja mikäli ei käy tuohon nykyiseen profiiliin niin sitten täytyy tilata vielä profiili erikseen...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös